Bahçıvanlar için nasıl bir yıl oldu? Karmaşık bir konu.

zenrcade

Active member
Çamaşır dolabında, şemsiyeye benzeyen Astilboides yapraklarını uzaylı yaşam formlarına dönüştüren Mayıs sonu donunun intikamını hafifletmeye yetecek kadar çamaşır yoktu.

Hiçbir dolapta -ya da ahırda ya da kiler lavabosunun altındaki alet kutusunda- yağmurun daha yavaş yağmasına, bir saatten az bir sürede birkaç santim kadar yağmasına neden olabilecek hiçbir şey yoktu, lütfen.

Ayrıca tüm yaşamın temeli olan toprağı baltalamaya kararlı olan Asya sıçrayan solucanlarının yayılmasını durduracak hiçbir şey yoktu.

Ve çingene güvesi tırtılları – duyulabilir bir şekilde – çiğnemeye devam etti ve sonunda bitkileri yok etmeseler bile büyüme mevsimine gölge düşürdüler.

Bu sene Hudson Valley, New York’taki bahçemde pek çok aforizma dile getirildi, bunlardan en önemlisi: “Asla yağmur yağmaz ama yağar.” Akla gelen başka bir ifade: “Yaralanmaya hakaret ekleyin.”

Sona yaklaştığımızda ve bir şikayet listesi yazma ihtiyacı hissettiğimde aklıma Zen Budizmi’nden bir hikaye geliyor.

Bir öğrencinin yardım istemesine neden olan sorun ne olursa olsun, Sono adlı bir Japon Zen ustası uzun zaman önce herkese aynı mantrayı vermişti. Bu sözleri bir yıl boyunca günün başında ve sonunda tekrarlayın. Onlara şunu tavsiye ederdi: “Her şey için çok teşekkür ederim.” Hiçbir şikayetim yok.”

Durumum kuraklık, yangın ve sel gibi başka bir yerdeki yıkımın arka planında yer aldığında, aslında böyle bir durumum yok. Sinir bozucu bir tavşan ya da leylak ailesinin Ağustos ayında yapraklarını dökecek kadar mantar hastalığına yakalanmış olarak gelişi, bu tür manşetler göz önüne alındığında meşru bir sorun gibi görünmüyor.

Ancak bahçıvanlar arasındaki bağın bir parçası – geleneğimizin bir parçası – birlikte kutlama yapmak ve karşılığında şefkat hissetmektir. İyi ya da kötü, ortak güçler karşısında sonuçları karşılaştırırız.

Kendimize heyecanla diyoruz ki: “Yaptım!” Bahçemizde topladığımız ve kışın başarılı bir şekilde ektiğimiz tohumlardan çok yıllık bir bitkiyi ilk kez yetiştirip çiçek açtığımızda ya da nihayet Hasat edilmiş taçlardan ilk kuşkonmaz mızraklarını aldığımızda. Daha önce iki bahar ekmiştik.

Ancak baharın yeni bitkileri bir dolu fırtınasıyla parçalanıp birkaç dakika içinde yok olduğunda ya da tatlı patates hasadı sırasında aç tarla farelerinin yeraltındaki çalışmaları ortaya çıktığında, “Aklımı başımdan aldı” diye şikayet etme olasılığımız daha yüksektir.

Lütfen kurbağalarımı yemeyin

Skoru bu şekilde tutmak muhtemelen sorun demektir. Ancak bahçıvan benliğim, Zen Üstadı’nın “sahip olduğun şeyi iste ve sahip olmadığın şeyi isteme” tavrını geliştirmenin bana daha iyi hizmet ettiğini ve hatta sakinliğin en iyi günlerine dair içgörü sağladığını bilerek, tamamen direnemez.

En kötü günlerde, arka bahçeye büyük bir mavi balıkçıl konur ve ben tamamen aklımı kaçırırım.

Kuş kurbağaları yemeye geldi. “Benim” kurbağalarım.

Evet, biliyorum: “Herkes yemek yemeli” (bu bahçıvanlık yılının acı verici bir şekilde açıklığa kavuşturduğu başka bir ifade). Ama benim çabalarıma ve yaşadıkları su bahçesine bakan taş bir duvarda nöbet tutan antik Endonezya Buda büstüne rağmen sevgili kurbağalarım menüde olmak zorunda mı?

Şükran Günü civarında bir vizonun aynı küçük göleti ziyaret etmesi ve yaptığım hiçbir şeyden (çığlık atmak dahil) vazgeçmeden av aramak için dalması yeterli değil miydi? Bahar geldiğinde tek bir kurbağa bile kalmamıştı; belki de olağan yeşil kurbağa grubunun yarısı hayatta kalmış gibi görünüyordu.

En azından Big Bird istediğini yapana kadar.

Peki 2023 bahçıvanlık sezonu, sadece ağıt yakma olmasa da hikaye anlatma ruhu açısından nasıldı? Sorduğun için pişman olabilirsin.

Sıçrayan solucanlardan ve çingene güvelerinden

Bir istilaya maruz kalmış olan herkes, solucanların zıplamasından şikayet etmemenin zor olduğunu anlayacaktır. Son yıllarda bahçıvanlardan en çok duyduğum konu haline geldiler.

Bu solucanlar hızla toprağın üst katmanına geçerek orada bulunan tüm organik maddeleri tüketir. Bunların bozulması toprağın yapısını değiştirir ve diğer yerleşik organizmaları etkiler. Zamanla bitkilerin, çok gözenekli ve erozyona duyarlı, kahve telvesi veya kıyılmış et dokusuna sahip bir madde olan kalıntılarda kök salması giderek zorlaşır.

Solucanların şu anda yaklaşık 38 eyalette ve birkaç Kanada eyaletinde meydana geldiği biliniyor. Etkilerini gözlemleyenlerden aldığım e-postalar “korkunç” ve “çok duygusal” gibi ifadeler içeriyor.

Biri, “Evimi satmak istiyorum” dedi. “Gördüğüm şeyden kaçmak istiyorum.”

Sonra “Nasılsın?” diye sordu.

Bu solucanların çalışmaları belki dört ya da beş yıl sonra şok edici bir seviyeye ulaşacak gibi görünüyor ve bu da benim şu anda içinde bulunduğum durumla ilgili. 2022 gibi kurak yıllarda bunlar ortadan kaybolmuş gibi görünüyor ve sahte bir rahatlama duygusu, yağmur eksikliğini en azından geçici olarak şikayet listesinin üst sıralarına fırlatıyor. Ama yağmurlu bir yılda, benim 2023’ümde olduğu gibi, intikamla geri dönüyorlar.

Araştırmacılar bunu ele almak için çeşitli araştırma alanlarını araştırsa da şu anda bir çözüm yok. Solucanlar birkaç yıllık tür içerir ve yetişkin solucanlar kışı geçirmezken, geride bıraktıkları yumurta dolu kozalar kışı geçirir. Wisconsin-Madison Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kompostun veya toprağın üç gün boyunca en az 104 dereceye kadar ısıtılmasının kozaları öldürdüğünü, ancak bitki yataklarında solarizasyonun bir seçenek olmadığını buldu.

Doğal olarak oluşan entomopatojenik bir mantarın izolatından yapılan ticari olarak temin edilebilen bir ürün olan BotaniGard’ın, sera koşullarında yapılan testlerde solucanlara karşı etkili olduğu gösterilmiştir. Beauveria bassiana mantarı halihazırda çeşitli böcek türlerine karşı biyolojik bir böcek ilacı olarak kullanılıyor.

Doğal bir çim gübresi olan çay tohumu küspesi, sıçrayan solucanlara karşı kullanımı resmi olarak onaylanmamış olmasına rağmen sıklıkla başka bir olası savunma olarak gösterilmektedir.

Her iki ürün de pahalıdır ancak başka bir maliyeti daha vardır: İkisi de seçici değildir. Sadece zıplayan solucanları değil, diğer yumuşak vücutlu toprak organizmalarını da öldürürler. Çay tohumu unundaki saponin bileşikleri de su yollarına sızarak daha fazla türe zarar verebilir.

Nasıl başa çıkabilirim? Solucanlar gelmeden önce yaptığım gibi toprağı doldurmaya ve kompost ve malç eklemeye devam ediyorum. Evet, bu aslında onları beslediğim anlamına geliyor ama aynı zamanda en çok etkilenen bölgelerdeki bitkilere tutunacakları bir şey de veriyorum.

Başka bir başa çıkma stratejisi: Ne zaman solucan görsem, onları yerden gagalayıp, dışarıda çalışırken artık her zaman yanımda taşıdığım sabunlu su dolu küvette boğuyorum. Bu, pek çok çingene güvesi tırtılını mayıs ayından temmuz ayına kadar aktif olduklarında ezdiğim son derece keyifli uygulamamdan pek de farklı değil.

İstatistiksel olarak önemli bir fark yaratmayacağını biliyorum ama denemeye nasıl yardımcı olabilirim? Kontrol yanılsamasına direnmek zordur.

Bu duyduğum guguk kuşu sesi mi?

En azından çingene güveleri geçici olarak hareket ediyor. Her büyük salgın tipik olarak iki veya üç yıl sürer, ancak aralarına beş ila on yıl veya daha uzun süren çok yıllık gerilemeler de serpiştirilmiştir. Solucanlar dönmeye devam ediyor (toprak).

Ancak bu yılki çingene güvelerinin bir başka parlak noktası daha vardı. Ya da belki “mide astarı” daha kesin olurdu.

Kara gagalı ve sarı gagalı guguk kuşlarının (normal bir yılda yalnızca ara sıra duyduğum kuşlar) sesleri her hafta bahçenin kenarlarından çınlıyordu. Bu kuşlar tırtıl konusunda uzmandır, hatta çingene güveleri ve çadır tırtılları gibi tüylü türlerle beslenirler ve salgınların sık sık meydana geldiği bölgelerde biliniyorlar.

Süper güçleri: Bir çeşit tek kullanımlık mide astarı geliştirdiler. Bağırsaklarında çok fazla kıl birikirse mukoza zarından ayrılarak onu kusarlar.

Bu bahar ve yaz aylarında başka bir tür de şarkı söyledi. Ancak Cornell Ornitoloji Laboratuarı’nın Merlin kuş şarkısı tanımlama uygulamasının algıladığı bir şey değil, kulağa ne kadar kuşa benzese de. Erkek gri ağaç kurbağaları, sanki özellikle yağışlı havanın tadını çıkarıyormuşçasına, yılın bu zorlu döneminde çiftleşme çağrısını söylediler.

Belki de en etkili bulduğum taktik budur: Büyük resim karmakarışık olduğunda küçülür ve çeyrek ons ağırlığındaki bir kurbağanın sesi veya dev bir söğüt ağacının tüylü kedicikleri gibi tekliflerden zevk alırım (Salix). chaenomeloides) yakındaki bir çalılığın üzerine düştü ve bunun bir tırtıl olduğuna inanmamı sağladı.

Şans eseri, sezonun bu noktasında, daha önce ne kadar kaos olursa olsun, genellikle birkaç şeye güvenebiliyorum. Çiftliğin çevresine yerleşen beş altın başak türü ve çok sayıda gönüllü aster büyük gösterilerini sergiledi.

Biliyorum ki, eğer onu geri çevirip bu yerli çok yıllık bitkilere odaklanırsam ve zihinsel saymayı bir süreliğine bırakırsam, en sevdiğim sonbahar tırtıllarından birinin rengarenk çizgilerini keşfedeceğim. Yemek yerken çoğu zaman bitkilerin üzerine baş aşağı oturan renkli canlı, kahverengi başlı baykuşun larvasıdır.

Bu, bahçeyi ve hasadını paylaşmaktan keyif aldığım aç bir tırtıl, fırtınalı bir mevsimin sonunda oluşan gökkuşağı.

Paylaşmak istediğiniz şikayetleriniz var mı? Duyuyorum.

Margaret Roach web sitesinin ve podcast’in yaratıcısıdır Bahçeye giden bir yolve aynı isimde bir kitap.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.