Avustralyalı bir çift küçük evlerini nasıl daha büyük gösterdi?

zenrcade

Active member
Pandeminin ilk günlerinde Andy ve Luana Longworth, en yakın 18 arkadaşlarıyla bir plan yaptılar: Sosyal izolasyon tehdidiyle karşı karşıya kalanlar, hep birlikte taşınacak ve büyük, mutlu bir grup olarak yaşayacaklardı.

Ve hepsi evden çalışabildiğinden, yaşadıkları Avustralya’nın Sidney kentinde kalmaları için hiçbir neden yoktu. Ülkenin herhangi bir yerine hareket etme özgürlüğüne sahip olarak, 500 milden fazla kuzeyde, Brisbane yakınlarındaki güneşli Gold Coast’a yerleştiler.

Güvenlik şirketlerini yönetmeye odaklanan bir teknoloji start-up’ı olan Guardhouse’un kurucusu 34 yaşındaki Bay Longworth, “Yirmi kişi taşındık ve iki büyük ev aldık” dedi. “Bu sadece en iyisiydi.”

Pandemi tehdidi azalınca sorun oluştu. Bay Longworth, “20 kişiden sadece eşim ve ben Sidney’e geri döndük” dedi. Diğer herkes kaldı.

O ve kendisi de 34 yaşında olan ve Guardhouse’da muhasebe ve defter tutma bölümünde çalışan Bayan Longworth, arkadaşlarıyla sosyal iletişim kurmayı arzuladılar ve kalıcı olarak Brisbane’e taşınmaya karar verdiler.

Yeni evleri için çok fazla alana ihtiyaç duymadıklarını biliyorlardı. Sidney’deki dairesi sadece 280 metrekareydi. Brisbane’de art deco tarzı bir binada, bol miktarda doğal ışık alan ve ağaç tepesi manzarası sunan, 35 metrekareye yakın bir daire bulduklarında, yenilenmeye ihtiyaç duymasına rağmen tamamen lüks hissettiler.

Bay Longworth, “Küçük hayatı seviyorum” dedi.

Çift, daireyi 2021’in sonlarında 272.500 Avustralya dolarına (yaklaşık 175.000 ABD doları) satın aldı. Bay Longworth, yenileme konusunda yardım için kimi arayacağını tam olarak biliyordu: Sydney’de yaşayan bir mimar olan Brad Swartz. Yıllar önce, Bay Swartz’ın mimarın şekil değiştiren 3000 metrekarelik dairesi ve bir dizi başka yaratıcı küçük evi de dahil olmak üzere işlerine internette rastlamış ve hayranı olmuştu.

Bay Swartz yardım etmeye istekliydi. Daha önceki siparişlerinden bazıları sürgülü paravanlar, katlanır masalar ve katlanabilir masalar için çağrıda bulunmuştu ancak şimdi daha basit bir yaklaşım benimseme fırsatını gördü.

Bay Said Swartz, “Küçük bir daire inşa ettiğinizde insanlar ‘Ah, bu duvarın buraya gelmesini istiyorum, oraya katlanır bir yatağa ve buraya da katlanır bir masaya sahip olmak istiyorum’ diyorlar” dedi. “Bunu birkaç projede yaptık, ancak insanların yatağı kaldırması, işe gitmesi, yatağı koyması, her şeyi yapması ve sonra hepsini tekrar yapması fikrine inanmıyorum. sonraki gün.”

Çoğu zaman şunu ekledi: “Sanırım yatak aşağıda, masa ise yukarıda kalıyor.”

Longworth’ların evinde bunu önlemek için Bay Swartz bunun yerine verimli alan planlamasına odaklandı. Tam boy bir yatağın etrafında dolaşmak için zar zor yeterli alanın bulunduğu sıkışık bir yatak odasıyla karşı karşıya kaldığından, yürüme alanından fedakarlık etti ve cömert bir kral boy yatak getirdi. Odanın sallanan kapısını, ihtiyaç duyulana kadar kenara çekilmeyen sürgülü bir kapıyla değiştirdi ve yatak odasının yanına bir boy aynası ekledi.

Yatak odasının geri kalan köşelerine gömme dolap ve alçak şifonyer ekleyerek alanı görsel olarak daraltmadan depolama olanağı sağladı. Bay Swartz, “Odayı göz hizasında okuyorsunuz, bu nedenle alçak nesneler alanınızı uzun nesneler kadar etkilemez” dedi.

Bay Swartz, mutfak için dairenin en çok tercih edilen pencerelerinin yanında yerleşik bir banketle biten kompakt bir dizi dolap tasarladı. Oturma mobilyaları entegre çekmecelere sahiptir ve küçük bir masa ve sandalyeyle birlikte gerçek bir yemek alanı oluşturur.

Bay Longworth, “Burası dairenin en sevdiğimiz kısmı” dedi. “Çok güzel pencereleriniz var ve onları açtığınızda havadar, yeşil bir alanda olmanın harika hissini yaşıyorsunuz.”

Bay Swartz, dönüştürülebilir bir özellik eklemekten kendini alamadı. Oturma odasındaki gömme dolaplardan oluşan duvar, ofis köşesi, TV askısı ve şarap rafı gibi birden fazla işleve sahiptir. Tek bir sürgülü panel, Longworth’ların gündüzleri şarabı gizleyip çalışma alanını ortaya çıkarmasına, geceleri ise tam tersini yapmasına olanak tanıyor.

Çiftin isteği üzerine Bay Swartz banyoya çift kişilik duş yerleştirmeyi başardı. Ayrıca oturma odasındaki bir dolaba çamaşır makinesi ve kurutucu kombinasyonunu da sıkıştırdı.

Bay Swartz, bunun gibi özelliklerin evin “çok daha büyük bir daireyle aynı lüksü” sunmasına olanak sağladığını söyledi.

Yenileme, geçen sonbaharda yaklaşık 180.000 Avustralya doları (veya 115.000 $) tutarında bir maliyetle tamamlandı. Bay Longworth, taşındığından beri evin şaşırtıcı derecede ferah olduğunu söyledi.

“Olduğundan çok daha büyükmüş gibi geliyor” dedi. “Tonlarca alanımız varmış gibi hissediyoruz.”

Living Small, daha basit, daha sürdürülebilir veya daha derli toplu bir hayat yaşamak için neler gerektiğini araştıran, iki haftada bir yayınlanan bir köşe yazısıdır.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.