Ananas zambağı neden bu kadar büyük bir izlenim bırakıyor?

zenrcade

Active member
Yetiştirdiğim ilk ananas zambağı gerçekten berbattı – ve 20 yılı aşkın bir süredir sonsuza dek mutlu yaşıyoruz.

Eucomis bicolor, çürüyen et kokusunun yanı sıra – en azından görsel olarak – öyle bir izlenim bıraktı ki, hemen daha fazlasını sipariş ettim. Her baharın ampul kataloglarında artık saksılarda büyümek için başka ananas zambakları da arıyorum ve ardından uzun bir kış uykusu için kuzeydoğu bodrumumda saklıyorum.

Yıllar geçtikçe, daha sıcak yerlerdeki bahçıvanların, Güney Afrika menşeli sümbül akrabaları olan bu bölge 7 soğanlarını uzun ömürlü olarak yetiştirebilen derin bir kıskançlık geliştirdim.

Kimse bu hissi Augustus Jenkins Farmer III’ten daha fazla uyandıramaz – sadece Jenks lütfen – Beech Island, SC’deki ev çiftliğinde ve posta siparişi fidanlığında.

Jenks Farmer, Plantsman’daki imza ampulü, “steroidlerdeki nergis zambağı gibi” olan Crinum cinsidir. Henüz kimseyi iklim kısıtlamalarıma katlanmaya ikna etmeye çalışmadım, ama baştan çıkarıcıyım. Ancak Eucomis, Bay Farmer ve benim ortak bir noktamız var.

Son zamanlarda, bahçıvanların nasıl ortak saplantıları paylaşma eğiliminde olduklarına dair notları karşılaştırıyoruz. Görünüşe göre ikimiz de Pacific Bulb Society’nin mükemmel wiki sitesinin Eucomis sayfalarında uzun süredir sık uçan yolcularmışız.

Sohbetlerimizin her biri bir tür aynı bitki farklı deneyim temasını takip etti. Benim yaratıcılığım mevsimlik saksılarla sınırlı, Bay Farmer ise yaz gecelerinin neredeyse gündüzler kadar sıcak olabildiği Derin Güney ikliminin zorluklarıyla mücadele ediyor, bu yüzden her zaman buna uygun bitkiler arıyor.

Farklı durumlarımız ne olursa olsun, ilgili ananas zambaklarımız hakkında sevdiğimiz şeyler konusunda hepimiz hemfikiriz: ah, o yapraklar.

Bay Farmer, “Size tüm sezon boyunca o büyük, geniş tropikal bitki örtüsü etkisini veriyorlar” dedi.

Ve sadece birkaç yaprak değil, ortaya çıkan çiçek sapını yemyeşil bir yuva gibi çevreleyecek kadar şerit var. Yapraklar yeşil veya mor olabilir, hatta gövdelerde olduğu gibi mor hayvan benzeri lekelerle benekli olabilir.

Tabii ki yaz çiçeklerini de seviyoruz. Pek çok küçük çiçek, her bir sapın tepesinde yoğun bir şekilde kümelenmiştir ve çiçek salkımını bir ananasa benzeten, yaprak benzeri çiçeklerden oluşan fırfırlı bir tepe ile taçlandırılmıştır. Bu özellik, bitkinin Latince adı Eucomis’i Yunanca “tüylü” anlamına gelen bir kelimeden açıklar.

Bay Farmer, “Harika olan şey, solduklarında çiçek açtıklarında hemen hemen aynı görünüyorlar,” dedi. “Yapılarını ve renklerini koruyorlar, bu yüzden gerçekten uzun süre şovunuz var.”

Bir itiraz olursa, çoğunun yolda ölüm kokusu yoktur. E. bicolor’un kükürt bileşikleri kokusu, tozlayıcı olarak leş sineklerini çeken bir uyarlamadır. Özel yaban arıları tarafından tozlanan diğer türler, düpedüz hoş kokarlar – bazen hindistancevizi kokusundan bahsedilir – ve etkileyici, uzun ömürlü kesme çiçekler olarak pazarlanırlar.

Kulağa iyi geliyor?

“Korkak Küçük Çiçek Çiftliği”

Bay Farmer, West Columbia, SC’deki Riverbanks Botanical Garden’ın küratörü olarak başlayıp değerlendirmek için Güney Afrika’daki bir kaynaktan tohum alarak yaklaşık 30 yıldır Eucomis yetiştiriyor.

“Güney Afrika soğanı” deyin ve bahçıvanlar soğanın sıcak ve kuru koşullarda kullanıldığını varsayabilir. Ancak pek çok eucomis aslında yaz yağışının bol olduğu yerlere ev yapar: otlaklar, bataklık yamaları, nehir kıyıları ve vleis olarak bilinen mevsimsel olarak ıslak alanlar. (Bu, özellikle saksı kenarlarında aktif olarak büyüdüklerinde düzenli olarak sulamamı sağladı.)

Bugün Bay Farmer, işinin tüm yönleri için temel teşkil eden – peyzaj düzenlemesi, posta siparişi ve müşterilerinin peyzajı için ampul üretimi – temel olan ampul denemelerini çiftlikte yürütüyor. Bir tasarımda bir tesisi belirtmeden önce, onun iyi çalışacağını bilmesi gerekir.

Kendi yayınladığı büyüleyici 2019 anı kitabının başlığında çiftliğine “Funky Little Flower Farm” adını vermesine rağmen, burası yüksek bahçecilik standartlarına sahip bir yer.

Aynı zamanda büyüdüğü aile çiftliği. 15 yıl önce babasını kaybettikten sonra, Bay Farmer eve dönmeye ve çiftliği bugün kocası Tom Hall ile birlikte yürüttüğü özel soğan işine dönüştürerek kurtarmaya karar verdi.

Bununla birlikte, çiftlik benzeri bir paralel fidanlık sıraları dizisi hayal etmeyin – ya da en azından keyifli botanik fışkırmanın ortasında ayırt edebileceğiniz sıralar değil.

Bay Farmer, “Peyzaj düzenlememde, virajlarda çok iyi olduğumu söyleyebilirim, ancak düz çizgilerde berbatım,” dedi. “Düz çizgilere direndim çünkü ben çiftlikte küçükken babam ‘İpi çek ve bu düz çizgileri yap’ derdi.”

Bunun çok sayıda bitkiyi test etmenin en etkili yolu olduğunu biliyor, “ama sadece bir sürü şeye sahip olmaya dayanamıyorum” dedi. “Yani ekmem gerekiyor ve orası bir bahçeye dönüşüyor. Üretim yataklarım tarlalar gibi değil, daha çok bahçem gibi.”

Hangileri senin için çalışıyor?

Sorularımız ileri geri gidiyor: Kısmi gölgede sizin için nasıllar, yoksa hepsini güneşte mi büyütüyorsunuz? (İkimiz de her iki ayardan da paçayı kurtarabiliriz, ancak Bay Farmer tam güneşin soğan üretimini en üst düzeye çıkardığına ve ayrıca mor yapraklı çeşitlerin düşük ışıkta en iyi rengi elde edemediğine dikkat çekiyor.)

Onları gübreliyor musunuz, merak ediyoruz? (Her iki yaşam boyu organik bahçıvandan da yankılanan bir hayır.)

Bay Farmer onları yaz ortasında kesip kesmediğimi soruyor. Bunu, acımasız yazlarında kahverengimsi yeşile dönüşen bazı leylak yapraklılarla Temmuz ayı civarında yapar. Sonra bir sürü yeni şey gönderiyorlar, dedi – bir ampulün yapabileceğini hiç düşünmediğim bir şey.

E. vandermerwei türünün soyundan gelen en küçük olanları ben mi büyüttüm, diye merak ediyor, Ahtapot ve çiçek açtıklarında yaklaşık 15 cm uzunluğa ulaşabilen Tiny Piny serisini içeren cüce ananas zambakları?

Ve sonra küçük bir itirafta bulunur: “Bunda başarısız olduğum için mi iklimimize uyum sağlayamadıkları için mi, yoksa çok küçük oldukları için mi, minik bitkileri kaybetme eğilimindeyim, bilmiyorum.” (Buradaki saksılarda bu küçük arkadaşlar mutlu ve takip etmesi daha kolay. Tüm Eucomis’lerimi iki yılda bir bölüyorum ve saksı karışımını yeniliyorum.)

Belli bir boydaki ampuller onun tasarımlarına daha uygun. Bay Farmer, bir metre veya daha fazla yüksekliğe ulaşan yeşilimsi beyaz çiçekleri olan Eucomis pallidiflora alt türü pole-evansii’yi tercih ediyor.

Yaklaşık 18 inç boyundaki yeşilimsi çiçekli hibrit Tugela Jade, teşvik ettiği bir diğer bitkidir – yeşil çiçeklerin satılması zor olsa da. Ancak onları mor veya mavi çiçeklerle çevrelerseniz, fikrinizi değiştirebileceğinizi belirtti.

“Geçen yıl bekar düğmesiyle almıştık ve bu kobalt mavisi ve yeşil birlikte çok etkileyiciydi” dedi.

Belki de en lezzetli olanı, Plant Delights Nursery’den Tony Avent’in 1997’de Eucomis comosa’nın bir çeşidi olan Sparkling Burgundy’yi piyasaya sürdüğünde müjdelediği bir yön olan mor yapraklı eucomis’tir.

Issima Nursery’den Ed Bowen tarafından tanıtılan Rhode Island Red, mor-yeşil yaprakları ve pembe çiçekleri olan bir E. comosa ve pole-evansii melezidir. Büyüttüğümde, bir metreye yaklaşıyor.

Sonra koyu kırmızı yaprakları ve pembe çiçekleri olan modaya uygun Coco var.

Bay Farmer, katalog açıklamasında “Coco, adını Coco Chanel ve onun rahat siyah kıyafetlerinden almış olmalı” diye yazıyor. “Bu armut her küçük noktaya sığar. Yabani bir bahçe, aşırı planlanmış bir renk bahçesi, hatta bir saksı bitkisi olarak bile çalışıyor – onu fırçalayıp bir akşam yemeği partisi için içeri götürebilirsiniz.

Ve Reuben var – “parlak pembemsi bir fuşya” dedi – ve John Treasure ve…

uh-oh Bunun nereye gittiğini görüyorsunuz: daha fazla Eucomis.

Daha fazla Eucomis yap

Bu kadar vurgulanmış güzelliğin, oldukça mütevazi görünen, bodur, düz dipli ampullerin içinde gizlendiğine inanmak zor.

Ayrıca şaşırtıcı: Yaz ortasında alınan yaprak çelikleri köklendirerek daha fazla Eucomis soğanı elde edilebilir. Bay Farmer, çiçeklenme aşamasına ulaşmanın yaklaşık üç yıl sürdüğünü, ancak bunun kolay olduğunu söyledi.

Yaprakları nemli tutmak için bitkiyi bir gün önce iyice sulayın. Keskin bir bıçak kullanarak, bir yaprağı 2 inçlik enine kesitler halinde kesin. Her bir alt kenarı, kuma veya diğer keskin drenajlı ortama yarım inç derinliğinde sokmadan önce köklendirme hormonu tozuna batırın.

Önemli: hangi sayfanın aşağı (ve yukarı) olduğunu takip edin; Soğandan uzağa yönlendirilen kesik kenar köklenmez.

“Birkaç hafta içinde çürüyorlar mı yoksa kök salıyorlar mı anlayacaksınız – işe yaramayanlar çürümeye başlıyor” dedi.

Başarılar görünmez beyaz kökler gönderecek. En yüksek büyümeyi beklemeyin. Gelecek yıl bir fidanı kazdığınızda, toprak hattının altında oluşmuş küçük kökleri olan mercimek büyüklüğünde beyaz soğanlar göreceksiniz. Bu yazın sonunda saksılara veya bahçeye taşınacak kadar büyüyecekler.

Elbette bunu şimdi denemeliyim – ve belki de Bay Farmer’ın çeşitli Crinum zambakları koleksiyonunun daha kuzeydoğu dostu olanlarından birini. Keşke bu ampul deneyini tek bir türle sınırlayabilseydim.

Margaret Roach, web sitesinin ve podcast’in yaratıcısıdır. Bahçeye giden bir yolve aynı isimli bir kitap.

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemelerini almak için buradan kaydolun.