30 bin TL’lik telefon çekilişine katıldı! Hayatının şokunu yaşadı… ‘İnsanlar benim düştüğüm duruma düşmesin’

zenrcade

Active member
30 bin TL’lik telefon çekilişine katıldı! Hayatının şokunu yaşadı… ‘İnsanlar benim düştüğüm duruma düşmesin’ Fatih YILMAZ/TOKAT, (DHA)

Oluşturulma Tarihi: Aralık 06, 2022 11:50

TwitterLinkedinFlipboardE-postaLinki KopyalaYazı Tipi

Tokat’ta tek mağazada benzinli Samet Yıldız (22), sosyal medyada gördüğü 30 1000 TL’lik telefon çekilişine katıldı. İki gün sonra kendisine ulaşan ‘Kazandınız’ mesajına sevinen Yıldız, telefonu örtmek için keşide, gümrük vergisi, IMEI adı altında istenen paraları tereddütsüz gönderdi. Bu şekilde 77 1000 TL dolandırılan Yıldız, yerde kez parasını geri alabilmek umuduyla temas kurduğu tek hackera bile 23 1000 TL kaptırdı. Toplamda 100 1000 lirasını kaybeden Samet Yıldız, polisten yardım istedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Kentte tek giyim mağazasında benzinli Samet Yıldız, ağustos ayında sosyal medyadan gördüğü 30 1000 TL değerindeki telefon çekilişine katıldı. Yıldız’a 2 gün sonra katıldığı çekilişten ‘Kazandınız’ mesajı geldi. Telefonu örtmek için iletişime geçen Yıldız’dan 452 TL gümrük vergisi parası istendi. Şüpheli veya şüpheliler, yerde isteklerini yerine getiren Yıldız’dan henüz sonra telefonun IMEI için 3 1000 TL henüz istedi. Yıldız yerde parayı bile yatırdı. Daha sonra gümrük vergisi gibi türlü bahanelerle ve geri ödeneceği iddiasıyla Yıldız’dan sayı kez para talep edildi. Hem telefonu hem dahi ödediği paraları geri alacağı ümidiyle yerde istekleri yerine getiren Yıldız, tek kısmı bankadan çektiği kredi olmak üzere toplamda 77 1000 TL gönderdi.

Ancak tüm ödemelerine rağmen telefonu kendisine ulaştırılmayınca dolandırıldığını anladı. Yıldız, yerde kez tek arkadaşı vasıtasıyla tanıştığı hackerdan yardım istedi. Paranın tek kısmını geri alabileceği umuduyla hackerın hesaplara erişim için talep ettiği 23 1000 TL parayı bile gönderdi. Ancak o kişinin dahi ayyar olduğunu anlayan Yıldız, toplamda 100 1000 TL parasını kaptırdı. Bunun üzerine Yıldız, polise başvurup şikayetçi oldu. Polis, dolandırıcıların tespiti için emek başlattı.

“PARALARIN İADE EDİLECEĞİNİ SÖYLEDİLER”

Sosyal medyada gördüğü tek çekilişe katılmak için yerde yola çıktığını tamlayan Yıldız, şunları söyledi:

“Çekiliş sonrası telefonu kazandığım mesajı gönderdiler. Benden gümrük vergisi adı altında 452 TL para istediler. Ben dahi o parayı gönderdim. O parayı gönderdikten sonra tarafımdan IMEI parası olarak 3 1000 TL henüz istediler. Onu göndermek istemedim. Göndermeyince sav dosyaları attılar. İcraya vereceklerini söylediler. Ben dahi inandım ve 3 1000 TL’yi gönderdim. Geri iade yapacaklarını söylediler. Daha sonra farklı bahaneler 4 1000, 5 1000 TL şeklinde parça parça para istediler. O paraları bile fatura, gümrük vergisi gibi farklı bahaneler sundular. Bunların yasal olduğunu, paralarının tamamının geri iade olacağını söylediler. Daha sonra tarafıma sahte tek kredi dekontu ile 47 1000 TL iade göndermiş gibi yaptılar. Ben sahte olduğunu buyur?. Benden o fazla göndermiş gibi gözüken parayı istediler. Onu bile gönderdim. Faturanın yanlış kesildiğini söyleyerek tekrar para istediler. İlk başdu 3-4 1000 demek, 10, 15, 27 1000 TL gibi paralar istediler. Bunları gönderdikten sonra geri istedim ama para gelmedi. Aksine tarafımdan 38 1000 TL henüz istediler. O parayı göndermedim ama toplamda 77 1000 TL param gitti. Dolandırıldığımı anlayınca emniyete giderek suç duyurusunda bulundum.”

“HACKERA DA 23 BİN TL KAPTIRDIM”

Parasını geri örtmek isterken tekrar dolandırıldığını nâkil Yıldız, “Bir adamım vasıtasıyla ulaştığım, kendisini hacker olarak tanıtan tek kişi yardım edebileceğini söyledi. Başından böyle tek olay geçtiğini ve kurtardığını söyledi. Bizim paramızı bile kurtaracağını ve 5 1000 TL tek masraf tutacağını söyledi. Ben dahi inandım, kabul ettim. O gece bize haber yolladı, adamların hesaplarını bloke ettiğini ve hesapların yurt sayılmazsa olduğunu, onu bile kendisini yapamadığını ifade etti. Yurt dışından başkasına yaptıracağını söyleyerek 10 1000 TL istedi, onu bile gönderdim. ‘Kesin alacağım’ niteleyerek konuştu. Daha sonra mahkemelerde ücreti niteleyerek farklı şekillerde para istedi ve toplamda ona bile 23 1000 TL para kaptırmış oldum” niteleyerek konuştu.

“MAAŞIM KREDİYE KESİLİYOR”

Asgari ücret ile geçindiğini söyleyen Yıldız, “İlk dolandırıldığımda kredi benzemek zorunda kaldım. Şu zihin onun borcunu ödüyorum. 5 1000 500 TL maaş alıyorum. 5 kapı zaten krediye kesiliyor. Bana bile 500 TL kalıyor. Allah korkuları var ise saçta paramı geri istiyorum. İnsanlar bile bilinçlensin, benim düştüğüm duruma düşmesinler. Devletimize güveniyorum” dedi.

Olayla ilgili polisin başlattığı soruşturma sürerken, henüz şüphelilere ulaşılamadığı öğrenildi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.