2022’ye damga vuran gelişmeler – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Sekkoz

Member
2022’ye damga vuran gelişmeler – Son Dakika Ekonomi Haberleri class=”medyanet-inline-adv”>

2022, pandeminin teknoloji dünyasında etkisini azalttığı tek yıl oldu. Birçok geciken proje 2022’dahi çıkışı yaptı, sayı projenin çıkışı için dahi yerde yıl gerçekten yetişkin adımlar atıldı. Geride bırakmaya hazırlandığımız yerde sayı sayıda gelişmenin olduğu yılda, teknoloji dünyası özelinde en sayı konuşulan konuların başında “metaverse” yer öncü. Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerine 2021 yılının sonunda kurulan Meta şirketi ile öne kaynak metaverse, 2022’dahi sayı başka isim tarafından bile benimsendi. Ancak sanal gerçeklik başlıklarıyla girilebilen metaverse dünyaları 2022 yılında hayatın tek parçası olamadı. 2022’dahi tek anda patlayan ve kısa sürede ölen “NFT” kavramı bile giriş yaptı. Türkçeye “nitelikli fikri tapu” olarak geçirilen NFT, sayısal öğelerin satışı üzerinden sayı kişiye yetişkin paralar kazandırdı, sayı kişiyi dahi ciddi zarar ettirdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

UZAYDAN İNTERNET

2022’dahi uzaydan internet konusu bile sık sık gündemde yer öncü. SpaceX’in uzaydan internet sunan hizmeti Starlink, yeni kalkışlar ile henüz fazla ülkeye giriş yaptı. Türkiye’ye ne zaman geleceği meçhul Starlink, içildikten araçlarda bile yer alıyor ve yakında uçaklarda bile kullanılabilecek tek teknoloji olarak 2023’te dahi ses getirecek. Geride bırakmaya hazırlandığımız yıl uzay konusunda başka gelişmeler dahi oldu. Bunlar arasında uydu bağlantısını alık telefonlara getirme altyapıları bile yer alıyordu. Apple ve Huawei, yeni alık telefonlarına birden ahval için uydu ilişki özelliği ekledi. Bu sayede telefonların çekmediği durumlarda kişiler uydu angajmanlı üzerinden iletişim kurabilir hale geldi. 2022’dahi ayrıca James Webb Uzay Teleskobu’nun göreve alınması bile yılın teknoloji alanındaki en yetişkin gelişmeleri arasında yer öncü. Üzerinde sayı yetişkin tek emek ve yatırım olan teleskop ile şimdiden sayı sayıda nefes kesici fotoğraf çekildi, ilmî taharri
gerçekleştirildi.

ELEKTRİKLİ GELECEK

Bu sene elektrikli vasıta çözümleri dahi ciddi şekilde arttı. Yıl süresince yüzlerce elektrikli otomobil, bisiklet, scooter ve tekne tanıtıldı. Firmalar 2022’dahi elektrikli iş makinelerinin sayısını arttırdı, elektrikli gemileri etkin olarak kullanmaya başladı, elektrikli uçaklar konusunda somut başarılar elde etti. 2022’dahi elektrikli uçan taksiler konusunda bile yetişkin adımlar atıldı. Bu vesait 2022’dahi ticari kullanıma girmedi yalnız sayı firma ticari kullanım için izin alabilecek seviyeye kadar ulaştı. 2022’dahi hidrojen desteklenmiş elektrikli vesait konusunda bile yetişkin adımlar rami teknoloji dünyası, son tüketiciye yönelik ürünlerde dahi sınırları zorlamaya başladı.

class=”medyanet-inline-adv”>

YAZILIM DÜNYASINDA NELER OLDU?

2022’dahi yazılım dünyası bile içinde durmadı. Parolaları ortadan kaldıran “geçiş anahtarları” sistemini hayatımızın tek parçası haline getirmek namına mezuniyet yapan teknoloji devleri, herkesi sayı memnun fail “Matter” standardı ile farklı markadan tüm alık cihazları tek araya getirdi. Matter ile her alık ürün birbirleriyle sadece iletişim kurabilir hale gelmiyor, tıpkısı zamanda farklı standartlar ortadan kalkıyor. 2022’dahi “yapay zeka” alanında bile devasa yenilikler karşımıza artık. DALL-E gibi yapay zeka sistemleri, damgasını vurdu. Kısa süre önce test için çıkarılan yapay zeka ChatGPT ise tabiî konuşma yetenekleriyle ve yapabildikleriyle başdu Google olmak üzere sektörün önde gelen şirketlerini korkuttu.

class=”medyanet-inline-adv”>


OLED EKRAN DEVRİMİ

teknoloji dünyası 2022’dahi “OLED” ekran teknolojisi konusunda bile yetişkin atılımlar yaptı. Bu yıl sayı sayıda OLED monitör tanıtıldı, bunlar arasında kavisi tek tuşla otomatik olarak kip motorlu yapıda uçuk modeller da yer öncü. 2022’dahi “biçimleri oyunculuk” konusunda bile yetişkin adımlar atıldı. Bulut oyun servisi Google Stadia muvaffakıyetsiz olup kapandı yalnız başka rakipler alandaki iddialarını ciddi şekilde artırdı. Birçok oyuncu, oyunları biçimleri üzerinden oynamaya başladı, biçimleri oyunlarının kalitesi artırılırken gecikmeleri düşürüldü. Aynı zamanda biçimleri oyunculuğuna odaklanan portatif oyun konsolları bile 2022’dahi ses getirdi.

class=”medyanet-inline-adv”>


YILIN EN BÜYÜK SATIN ALMALARI

– Microsoft, Activision Blizzard firmasını satın örtmek için tam 68.7 milyar abd ödemeyi kabul etti.

– Elon Musk, Twitter platformunu tam 44 milyar abd ödeyerek satın öncü ve şirketin CEO’su oldu.
Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.