2017 yılında Napa'daki Atlas Yangını'nda evini kaybetti. Sonra “farklı” bir şey inşa etti.

zenrcade

Active member
Marian Berg, 2017'deki Atlas yangınında neredeyse her şeyini kaybetti; yalnızca 2014'te ölen kocasıyla birlikte Napa, Kaliforniya'da inşa ettiği evi değil, aynı zamanda ev eşyalarını da kaybetti.

69 yaşındaki muhasebeci Berg, “Aşağıda kitap okuyordum ve bir arkadaşım beni arayıp 'Tepeniz yanıyor' dedi” dedi. “Köpeğimi yakaladım, bilgisayarımın arkasındaki kabloları söktüm, arabaya attım ve pasaportumu almak için geri koştum. Sonra gittim.”

Daha önce bir yangın alarmı yaşadığı için en kötüsünü hemen düşünmedi. “Aslında geri döneceğimi düşünmüştüm” dedi.

Ancak birkaç gün sonra bir arkadaşından evin yandığını öğrendi. Oraya geri dönemezdi.

Şans eseri ev sigortalıydı, bu yüzden ne yapacağını düşünürken yakınlarda bir daire kiraladı. Florida'ya taşınmayı düşündü, ancak bir yıl düşündükten sonra orada kalmaya karar verdi çünkü birçok arkadaşı ve müşterisi – ve binmekten hoşlandığı atlar – Napa ve çevresinde yaşıyordu.

Sonunda Bayan Berg, sigorta parasını yamaçtaki aynı mülkü yeniden inşa etmek için kullanmaya karar verdi. Ancak 1990'larda kocasıyla birlikte inşa ettiklerini yeniden inşa etmeye niyeti yoktu. Bu, yeni bir başlangıç yapmak, yaşamlarının mevcut aşamasına uygun tamamen farklı bir şey inşa etmek için bir fırsattı.

Arkadaşlarına mimarların isimlerini sorduktan sonra kendisine teklif hazırlamaları için üç firmaya para ödedi. Biri eski iki katlı evini hatırlatan bir tasarımla geri döndü. “Göğsüme bir yumruk gibi çarptı” dedi.

Bir diğeri özellikle hoşlanmadığı bir tasarım sundu. Ancak Berkeley'deki bir mimarlık firması olan Fischer Mimarlık, hemen beğendiği modernist bir kompleks önerdi: Caddeye yakın özel bir avlusu ve geniş manzaralar sunan sürgülü cam kapılı bir yaşam alanı olan, yamaca oyulmuş tek katlı bir bina.

Şirketi eşi Kerstin Fischer ile birlikte yöneten Andrew Fischer, “Siteyi ilk ziyaret ettiğimizde burası çorak bir araziydi” dedi. “Yarısı ay manzarasına benziyordu.”

Bayan Fischer, “Bizim fikrimiz, mülkün eğimini kullanarak evi yamaca doğru itmek, topoğrafyayı takip etmek ve devam eden ve devam eden yenileme çalışmalarından korunan bir vaha yaratmaktı” dedi.

Tasarımın başka avantajları da vardı. Mahremiyet sağladı, Bayan Berg'in daha önce sahip olduğundan daha fazla kullanılabilir dış mekan alanı sundu ve yaşlandıkça bile orada rahatça yaşayabilmesi için tek katta yaşamasına izin verdi.

Bu fikirlerin hepsini beğendi. Kendisini “sanat insanı değil, sayı insanı” olarak tanımlasa da, mahalle için tamamen yeni olacak bir şey inşa etme fikri ilgisini çekmişti. “Çok farklıydı” dedi. “Ve farklı olmayı seviyorum.”

430 metrekarelik binayı mümkün olduğu kadar yanmaz hale getirmek için mimarlar, genellikle depolar ve ticari binalarda kullanılan bir malzeme olan beton bloklar kullandı. Ancak alışılagelmiş blokların yerine, mozaik benzeri bir agregadan yapılmış daha uzun bloklar buldular ve mahremiyet sağlamak için bazılarını pencerelerin önüne yerleştirerek bunları kademeli bağlantılarla istiflediler. Fischer, son olarak dış yüzeylere kalın bir kat kireç boyası uyguladıklarını, böylece “geleneksel bir Costco deposuna benzemediğini” söyledi.

Evde dikişli metal bir çatı ve havuz güvertesinin altındaki tanklarda depolanan yağmur suyunu kullanan bir yağmurlama sistemi bulunuyor.

İçeride sıcak, doğal bir dokunuş yaratmak için meşe zeminler, kapı ve pencere çerçeveleri eklediler ve mutfak dolapları ve duvar kaplamaları için kömür Fenix laminatı seçtiler. Bayan Berg'in mobilya ve aksesuar konusunda pek bir ihtiyacı yoktu.

“İlginç olan şey, her şey yandığında artık hiçbir şey istemezsiniz” dedi. “Bütün bu şeylerin, ne kadar güzel olursa olsun, aslında onlara ihtiyacınız olmadığını anlıyorsunuz. Bu sadece tozunun alınması veya imha edilmesi gereken bir şeydi.”

İç mimar arkadaşı John Stewart'ın rehberliğinde, yalnızca rahat yaşamak için ihtiyaç duyduğu minimum miktarda mobilya satın aldı. “Saçaklar yok, aplikler yok, duvarlarda süslü şeyler asılı değil, pencerelerin altına sıkıştırılmış perdeler yok; bunların hiçbiri” dedi.

İnşaatçı Olson Bros.'un evi tamamlaması yaklaşık iki yıl sürdü ve Bayan Berg, yangından neredeyse tam dört yıl sonra, Ekim 2021'de eve taşındı. Toplam maliyet yaklaşık 6,4 milyon dolardı ve bunun yaklaşık yüzde 90'ı sigortası tarafından karşılandı. (Geri kalanını, ısıtmalı zeminler, otomatik pencere kaplamaları ve havuz dahil olmak üzere eski evinde olmayan özellikleri karşılamak için ödedi.)

“Sahip oldukların için minnettar olmalısın” dedi. “Ve eğer sen de benim kadar şanslıysan, içinde yaşayabileceğin gerçekten güzel bir evin olur.”

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.