Yeni araştırmaya göre Apple Watch, gerilim ölçümü için hazır

Leila

Global Mod
Global Mod
Yeni araştırmaya göre Apple Watch, gerilim ölçümü için hazırApple Watch, sıhhatle ilgili çeşitli semptomları tespit edebilen yetenekli bir aygıt. Apple Watch Series 6 modeliyle bir arada bilekten EKG çekme özelliği geldi. Yeni bir araştırmaya göre, Apple Watch’un çeşitli ölçümlerle gerilim seviyelerini yanlışsız bir biçimde belirleyebildiği ortaya çıktı.

Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Apple Watch’un kullanıcının gerilim seviyesini iddia edebildiğini öne sürdü.

EKG sensörü kullanıldı

Apple Watch 6’nın EKG sensörü kullanılarak yapılan ölçüm sonucunda kalp atış suratındaki artış ve yavaşlamanın gerilim düzeyi ile yakından münasebeti olduğu görüldü. Araştırmacılar, daha sonrasında kestirim modeli oluşturmak için makine tahsili algoritmaları geliştirdi ve uyguladı.

Araştırmaya göre, Apple Watch, gerilim seviyelerini tespit etme konusunda umut vadediyor. Ek olarak, akıllı saat, kullanıcının sıhhatiyle ilgili uyku ve aktivite ayrıntıları üzere ayrıntıları de toplayarak daha fazla hassasiyetle stres ölçümü yapabilir.

Apple Watch’larda hâlâ yerleşik stres takibi özelliği bulunmuyor; saat üzerinden gerilim idaresi özelliğinin de ne vakit geleceği belgisiz. Öte yandan Gentler Streak, Training Today, Stress Monitor for Watch üzere üçüncü parti uygulamalar, günlük kalp atış suratı bilgilerine dayanarak kişinin ne kadar gerilimli bir gün geçirdiğini bildiriyor.