Ömer Seyfettin'in en kısa hikayesi nedir ?

Hypophrenia

Active member
Omer Seyfettin, 19. yuzyln unlu Turk yazarlarndan biri olarak bilinmektedir. Dusunceleri, Turk kulturune sk tutan hikayeleriyle tannmaktadr. Omer Seyfettin'in en ksa hikayesi, Kedi ile Fare adl klasik masaldr.

Omer Seyfettin'in Kedi ile Fare Hikayesi

Kedi ile Fare, Turk cocuklarnn en sevdigi masallardan biri olarak bilinir. Omer Seyfettin tarafndan yazlan bu masal, ksa ve anlaslr bir sekilde aktarlmstr. Hikayede, fare ve kedi arasnda yasanan tartsma, bir anlasma ile sonuclanmaktadr.

Bu masalda, kedi, fareye onu avlamasna izin vermeyi onermektedir. Kedi, fareye, Sen beni avlaman icin cok daha fazla caba gostermek zorunda kalacaksn ve cok yorgun olacaksn, ama beni yakalamaktan baska bir cks yolu yok. diyerek fareye onerimde bulunmaktadr. Bunun uzerine, fare kediye, Eger beni yakalayacaksan, bana daha iyi bir cks yolu sun. der.

Kedi, fareye onun kendisi icin bir cks yolu onermektedir. Kedi, Benimle birlikte yasamaya ve evimize calsmaya karar vermek icin cok daha kolay. diyerek fareye onerisinde bulunur. Fare, kediye onerilen bu cks yolunu kabul eder.

Sonuc

Omer Seyfettin'in en ksa hikayesi, Kedi ile Fare adl masaldr. Masal, kedi ve fare arasndaki tartsmay, bir anlasma ile sonuclanmaktadr. Kedi fareye, kendisi icin daha kolay bir cks yolu olan yasamak ve calsmak icin ona onerimde bulunmaktadr. Fare, kediye onerilen bu cks yolunu kabul eder. Bu masal, kucuk olcekli bir catsmadan, barsc bir anlasmaya evrilmesini ogretmektedir.