Montauk’un lüks “Karavan Parkı”nda

zenrcade

Active member
Bir Mayıs akşamı Janet O’Brien, Montauk’taki evinde arkadaşlarına eski moda içecekler ve buz eşliğinde tekila ikram etti. Sohbet menüsünde Tony Hamptons’ta bir kokteyl saatinden bekleyeceğiniz şeyler vardı: Fas’a geçmiş ve gelecek geziler, Brooklyn’e nadiren ayak bastıklarıyla övünen Manhattanlılar ve komşuların tadilat işlerine ne kadar harcadıkları hakkında dedikodu.

Ayar belki de ilginç kısımdır: Bayan O’Brien’ın evi, ‘karavan parkı’ olarak bilinen yerdedir.

Bir karavan parkı düşünüldüğünde, kişinin aklına hemen Ditch Plains Plajı’na bakan 200 birimlik prefabrik geliştirme Montauk Shores gelmiyor. Deniz dalgalarının sesi havaya nüfuz ediyor ve parktaki neredeyse her şey bozulmamış gibi görünüyor – bakımlı çimler, düzgün Arnavut kaldırımlı sokaklar ve “karavanlar” dahil.

Pek çok insan için prefabrik bir evde yaşamak bir seçim değil, bir zorunluluktur. Burada “kervanlar” birkaç kişinin ikinci veya üçüncü evidir ve genellikle Hamptons’taki tek evleri değildir. Pied-à-terre için alaca-à-terre.

Manufactured Housing Institute ticaret organizasyonuna göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde tek parça imal edilmiş bir evin medyan fiyatı 86.100 dolar. Ancak bu, 800 metrekarelik bir sahil evinin Şubat ayında 3.75 milyon dolara satıldığı ve park tarihinde kaydedilen en yüksek satış olan Montauk Shores’ta size pek bir şey kazandırmaz.

Milyon dolarlık bir karavan parkı nadir değildir; Malibu’daki Paradise Cove Mobile Home Park’ı veya Aspen’deki Smuggler Park’ı düşünün. Lüks topluluklar genellikle çok farklı bir şey olarak kuruldu. Montauk Shores bir kamp alanı olarak başladı ve 1970’lerde resmi olarak bir mobil ev topluluğu haline geldi.

İlk günlerde, tam donanımlı römorklar genellikle 10.000 ABD dolarına mal oluyordu. İşçiler ve ailelerin Hamptons’ın sahil hayatından bir dilimin tadını çıkarması için uygun fiyatlı bir yerdi, başka türlü sahip olamayacak olanlar için bir sığınaktı. “Oradaki insanların çoğu itfaiyeci ve polis memuruydu. Montauk Shores’u ilk kez bir kamp alanı olarak tanıyan ve 1976’da eşi Cherie Doughan ile bir karavan ev satın alan 73 yaşındaki Tom Zemaitis, “Onlar için sadece kaçacakları bir yerdi” dedi. “Montauk’a gitmeyi çok severdik ama artık değişti.”

Evler daha büyük ve daha ışıltılı hale geldi. Araba yolları artık BMW’ler ve Mercedes-Benz ile kaplı. Bir zamanlar Vitamin Water’ın kurucusu J. Darius Bikoff buradan bir ev satın almış.

Bir etkinlik ve ikram şirketinin kurucusu ve başkanı olan Bayan O’Brien’ın üç evi vardır: Sag Harbour’daki birincil ikametgahı, Colorado, Snowmass’ta bir kış kaçamağı ve Montauk Shores’taki evinden çok uzak olmayan evi.

2005’te Montauk Shores’taki yerini güvence altına almak için, ünlü bir sahil apartman dairesi için Jimmy Buffett ile bir teklif savaşına girdi. Bayan O’Brien, sahibinin 430.000 dolarlık teklifini kabul ettiğini ve ikisinin de ortak İrlanda mirasını paylaştığını söyledi. 2020’de o evi yaklaşık 1,4 milyon dolara sattı ve parayı parkta 725.000 dolara başka bir ev satın almak için kullandı.

Bayan O’Brien’ın şu anki iki yatak odalı prefabrik evinde bir veranda, açık hava duşu ve beyaz mobilyalar, yastıklar, ev aletleri ve dekor dahil olmak üzere tamamen beyaz bir iç mekan bulunmaktadır. 52 yaşındaki Bayan O’Brien, ağartılmış tasarımın seçiminin, normalde stresli olan hayatına karşı bir denge görevi görmesi gerektiğini söyledi.

En yoğun yaz aylarında dairesini kiracılara kiralayan Bayan O’Brien, “Biliyordum – orada bir yer istediğimi çünkü orada ve sahilde olacağımı biliyordum” dedi. “Sörf tahtamı üç tekerlekli bisikletimin arkasına koydum, zıpladım ve kapıya doğru sürdüm. Tümsekleri geçmek beni olabildiğince mutlu ediyor.”

“Nadiren var olan” bir şeyi aramak için

2014 yılında bir Montauk Shores birimi satışa çıktığında, Louise Phillips Forbes hızlı hareket etmesi gerektiğini biliyordu.

Sessizce bir teklifte bulundu ve mülkü yaklaşık 570.000 $ karşılığında satın aldı.

Bir emlakçı olan 60 yaşındaki Bayan Forbes, “Oraya vardığımızda pek güzel değildi,” dedi. “İçeri girmezdim bile. yeni aldım Evin içinde, yerde bir ağaç büyüdü.”

Bayan Forbes ve kocası onu yıktı ve yerine dalgalarla süslenmiş elle çizilmiş duvar kağıdı ve baş aşağı yerleştirilmiş bir granit mutfak tezgahı ile tamamlanmış 900 metrekarelik iki yatak odalı bir daire aldı. (Bayan Forbes, mat kaplamayı parlak kaplamaya tercih etti.)

“İnsanların nasıl tepki verdiğini görmeyi sevdiğim için karavan çöpü olduğumu söylemeyi seviyorum. Ama açıkçası, teknik olarak bir prefabrik olurdu,” dedi Bayan Forbes. Ana ikametgahı Manhattan’ın Yukarı Batı Yakası’ndadır ve ayrıca Bridgehampton’da bir dairesi vardır.

Montauk Shores, öncelikle aile zamanı ve sörf için ayrılmıştır. “Yataktan yuvarlanmak, tahtayı cilalamak ve sörf dersleri almakla ilgili” dedi. “Çocuklar bir sürü halinde koşturdu. Bir şehir çocuğu olarak sahip olamayacağınız bir özgürlüğe sahiplerdi.”

Benzer şekilde, bir iç mimar olan Alicia Murphy, Montauk Shores’u satın almasının ana sebebinin dört çocuğunun sevinci olduğunu söyledi.

Yakınlardaki Amagansett’te tam zamanlı olarak yaşayan 37 yaşındaki Bayan Murphy, “Çocuklarımıza artık gerçekten ender görülen o eski moda Amerikan yazını yaşatıyoruz” dedi. “Bence bu zengin insanlar bu evleri çocuklarının ve ailelerinin sahilde 800 metrekarelik küçük bir kulübede dinlendirici bir yaz geçirmelerini istemelerinin nedeni bu.”

Bayan Murphy ve kocası mülkü 2013 yılında ilk kez satın aldıklarında, “genel olarak biraz harap durumdaydı.” Bayan Murphy, pelüş halıları, avokado yeşili bir mutfağı ve aynalı duvarları olduğunu söyledi. “Bir kez içeri girdim ve ‘burada olamam’ dedim ve sonra tekrar dışarı çıktım.”

Onu 14 metrelik eğimli çatısı, tavan pencereli duşu ve verandası olan özel yapım bir evle değiştirdiler. Montauk’ta işçilik maliyetleri daha yüksek olduğu için Bayan Murphy, çeşitli özellikleri kurmak için eyalet dışından bir üreticiyle çalıştığını söyledi. “Mutfağı sipariş ettim ve Indiana’ya gönderdim. Pencereleri sipariş ettik ve onları Indiana’ya gönderdik. Southampton’dan fayans sipariş ettim ve onları Indiana’ya gönderdim.

Toprak yollar, çadırlar ve soğuk su

Şu anda Florida, Placida’da yaşayan Bay Zemaitis ve Bayan Doughan’ın bir zamanlar Montauk Shores’un nasıl bir yer olduğuna dair güzel anıları var. İkisi de artık emekli – Bayan Doughan fizyoterapist olarak çalıştı ve Bay Zemaitis bir bilgi teknolojisi danışmanıydı (bir rock grubunda performans sergiledikten ve bir müzik mağazasında çalıştıktan sonra).

1960’lar ve 1970’lerde park sakinleri ıstakoz tuzakları kurar, sörf yapar ve birlikte parti yaparlardı.Kredi…Cherie Doughan ve Tom Zemaitis’in izniyle

“Her zaman partiler vardı. Bir tekila partimiz vardı,” dedi 73 yaşındaki Bayan Doughan. Çift, uzun hafta sonları Manhattan’daki Kips Bay’deki evlerinden oraya arabayla geldiler. park yaklaştı. “Orada olmaktan çok mutluydular çünkü onları dışarı çıkardık.”

Çift ilk olarak Montauk’ta Cola Copa adlı bir gece kulübünde tanıştı ve ikisi de çocukken yazları parkta geçirdi. Bayan Doughan’ın babası Al Doughan, parkın kurulmasında ayrılmaz bir rol oynadı. Bir bayi olarak, Bay Doughan mobil evleri bireylere yaklaşık 10.000$’a sattı. Zemaitis, “Toplumu tanıtmaya ve insanların mobil evlere ulaşmasını kolaylaştırmaya çalışıyordu” dedi.

Tom Zemaitis ve Kaptan Morgan (kedi, rom değil) güvertesinde hamburger pişiriyor.Kredi…Cherie Doughan ve Tom Zemaitis’in izniyle

1960’larda çoğunlukla çadırlardan oluşan Bay Zemaitis, toprak yollar ve yalnızca soğuk su bulunan umumi tuvaletler olduğunu hatırladı. Ayrıca park sakinleriyle ıstakoz tuzakları kurduğunu ve Bay Doughan bir komşusuyla kokteyl içmeye gittiği için onu neredeyse her işe aldığında ızgarayı devralmak zorunda kaldığını da hatırladı. Bay Zemaitis, “Sürekli yanardı,” dedi.

Yıllar geçtikçe her şey daha pahalı hale geldi” dedi. “Ziyarete geldiğimizde, Montauk’a gelmeden önce taşradan bir şeyler alırdık, çünkü bir pound tereyağı almak ipotek almak gibiydi.” 1990 civarında, çift karavan evlerini 45.000 dolara sattı.

Bay Zemaitis’in erkek kardeşi de dahil olmak üzere bugün parkın bir avuç orijinal sahibi var. Doughan Hanım, yıllar içinde her şeyin nasıl değiştiğini düşündüğümde “bu beni üzüyor” dedi. “Orada herkesle büyüdüm.”

“Yakacak para”

Bugün, Montauk Shores’un mevcut sakinlerinin çoğu için, bir karavan parkında yaşamanın anlamı, prefabrik evlerin orijinal amacından çok uzaklaştı. 1980’lerde, parkın resmi başlangıcında, prefabrik konutlar ülkede en hızlı büyüyen konut türüydü ve ülkenin yüksek konut maliyetlerine bir çözüm olarak yayılıyordu. 1992’de The Times, yaklaşık 16 milyon Amerikalı’nın veya yaklaşık 16’da 1’inin burada yaşadığını bildirdi.

Manufactured Housing Institute ticaret örgütüne göre, bugün tahmini 22 milyon Amerikalı imal edilmiş evlerde yaşıyor. Son yıllarda, prefabrik evlerin temsil ettiği uygun fiyatlı konut stoğu, yatırımcıların karavan parkı satın alımlarının artan oranlarını hesaba katması nedeniyle giderek daha savunmasız hale geldi.

Montauk Shores’taki yaşamın en az bir yönü zaman içinde sabit kalmış olabilir. Geçmiş ve şimdiki birçok mal sahibi, komşularıyla güçlü bir dostluk duygusu hissettiklerini vurguladı. Evler birbirine yakın olduğu için, park doğal olarak bir tür ortak yaşam biçimine uygundur. Çocuklar için sanat ve el işi etkinlikleri, tombala geceleri ve gözleme kahvaltıları da vardır.

Ancak Bayan O’Brien, yeni sahipler ile daha uzun süredir orada olanlar arasında bazen gerginlikler olduğunu söyledi. Gürültülü kiracılar da dahil olmak üzere yıllar boyunca küçük ihlaller nedeniyle para cezasına çarptırıldığını hatırladı. “Buradaki eski muhafızların çoğu sörfçülerden şikayet etti,” dedi. “Her neyse, yavaş ve emin adımlarla kontrolü ele alıyoruz.”

Bayan O’Brien, sahil kenarındaki eski evinin yanından geçerken, dikkatini parkta çeşitli mülklere sahip olan çeşitli ev sahiplerine çekti. “Bunu aldılar ve sanırım bir tane daha aldılar. Yakacak parası olan insanlar var demek istiyorum.”

Bayan O’Brien, dalgalar sörf yapmak için uygun olduğunda, bazı sahiplerin dışarı çıkıp ünitelerini soyunma odası olarak kullandıklarını söyledi. “Ben de aynı şekilde hissediyorum” diye ekledi.

Geçmişe duyulan özlemle bugünün gerçekleri arasında kalan bazıları için Montauk Shores’taki yaşam çelişkili geliyor.

40 yaşındaki Andrea Tese, yaklaşık on yıl önce parkta bir ev kiralamaya başladı. Tese, bir restoran işletmecisi ve balıkçı olarak zamanının çoğunu orada zıpkınla balık avı ve sinek balıkçılığı yaparak geçiriyor. “Artık çok daha belirgin” dedi. “Eskiden daha rahat, eski moda bir his vardı. Karavan parkındaki farklı tipte bir insandı, emekli bir polis memuru gibi.”

Tese Hanım, “Çok beğendim” dedi. “Ama sanırım ben de değişimin bir parçasıyım, değil mi? Bu yüzden gerçekten şikayet edemem.”