Mide şikayeti üzerine hastaneye gitti, böbreğinde 60 santim kist çıktı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Mide şikayeti üzerine hastaneye gitti, böbreğinde 60 santim kist çıktıMide şikayeti üzerine hastaneye gitti, böbreğinde 60 santim kist çıktı

Böbrekteki 60 santimlik kisti bakılırsan hekimler şaşkın: “Hekimlik hayatımda birinci kez bu biçimdesini görüyorum”

DİYARBAKIR – Yaklaşık 2 yıldır mide ağrısı şikayeti yaşayan 34 yaşındaki Ferdi Fazilet, Dicle Memorial Hastanesi’nde ameliyatla böbreğinden 60 santimetre çapında kistin çıkarılmasıyla sıhhatine kavuştu. yenidendan sıhhatine kavuşan Fazilet, “60 santimlik kist, Mardin’deki hastanelerde görüştüğüm hekimleri da hayli şaşırttı” dedi.

Mardin’de yaşayan 34 yaşındaki hasta, Diyarbakır’da Dicle Memorial Hastanesi’ne karnının sol tarafında şişlik, kilo kaybı ve sindirememe üzere şikayetlerle başvurdu. Genç hastanın böbreğinde 60 santimlik kisti alan hekimler, hekimlik hayatları boyunca bu biçimdesini görmediklerini söylemiş oldu.

Erdem’e yapılan tetkikler daha sonrası böbreğinde 60 santimlik kist teşhisi koyulup ameliyat sonucu aldıklarını söyleyen Dicle Memorial Hastanesinde bakılırsavli Op. Dr. Kemal Ertaş, “Kist her beşerde görülebiliyor. Fakat birçok vakit küçük boyutlarda kalıp hiç bir belirti vermiyor ve tesadüfen saptanıyor. Belirti verenler ekseriyetle büyük boyutlara ulaşan olaylardır. Fakat bugüne kadar en sık gördüğüm böbrek kistindeki boyutlar 11-12 santimetre diyebilirim. Daha büyüğünü görmemiştim” sözlerine yer verdi.

“Literatüre baktığımızda epey ender görüldüğünü fark ettik”

Ameliyat süreci hakkında bilgi veren Ertaş, Erdem’in böbreğinde çıkan kistin laparoskopik usulle alındığını belirterek, “Hasta ender olarak gördüğümüz devasa boyutta bir kist ile karşımıza geldi. Hastamızın genç olması da farklı değişiklik arz ediyor. Hasta karın ağrısı ve karındaki şişkinlik şikayetiyle bize başvurdu. Yaptığımız tetkiklerde sol böbrekten kaynaklandığını düşündüğümüz, yaklaşık 60 santimetre boyutunda bir kist ile karşılaştık. Olağanda bu sık gördüğümüz bir durum değil. Ben hekimlik ömrümde bugüne kadar bu biçimde büyük boyutlarda bir kist görmedim. Literatüre baktığımızda da hayli nadiren görüldüğünü fark ettik. Bu yüzden ehemmiyetle yaklaştık. Olabilecek başka sebepleri dışladık ve bunun için kimi incelemeler yaptık. Bu incelemelerimizde kimi vakit kanserler bu türlü kendini gösterebiliyor yahut karın içerisinde su birikmesi dediğimiz asit bu türlü kendini gösterebiliyor. Bu sebepleri dışladıktan daha sonra böbrek kistine kanaat getirip hastamız için ameliyat sonucu aldık. Olağanda bu kadar büyük bir kisti açık olarak yapmak daha kabul edilebilir görünmekle birlikte bu hastada bunu kapalı bir biçimde laparoskopik yolla ameliyata almayı kararlaştırdık. Yaptığımız ameliyat ile hoş bir biçimde kapalı metotla kisti almayı başardık” diye konuştu.

“Hastanın bedeninden toplam 6 litre sıvı boşalttık”

Son olarak Erdem’in ameliyatını yaptıktan daha sonra bedeninden toplam 6 litre sıvı boşaltıldığını aktaran Ertaş, “Hastamızdaki kist o kadar devasa boyuttaydı ki bütün karın içi organları öbür tarafa itip bedenin hemodinamisini bozmaya başlamıştı. Bu açıdan hastamızın ameliyat olması şarttı” sözlerinde bulundu.

“Şu an kendimi fazlaca güzel hissediyorum”

Ameliyat daha sonrası kendini âlâ hissettiğini ve ağrılarının geçtiğini lisana getiren Ferdi Fazilet (34), “Yaklaşık iki seniçin bu yana rahatsızlığım vardı. Mide şikayeti üzerine Mardin’de birkaç hastaneye gittim. Derken mide ilaçları falan kullanıyordum. Gastrit diyen tabipler oldu. Birkaç tane mide ilacı verildi. Ben de fazla üstlenemedim. 2 yıldır geçiştiriyordum. En son bir buçuk ay evvel Mardin’de öbür bir hastaneye gittim. Orada kist teşhisi konuldu. O denli sıradan bir kist de değil. Yaklaşık 60 santimlik bir kist. Bu kistteki büyüklük öteki hastanelerde görüştüğüm tabipleri da hayli şaşırttı. Açıkçası ben de fazlaca huzursuz oldum. Şuan kendimi epey düzgün hissediyorum” dedi.

“Giydiğim elbiseler üzerimde düzgün durmuyordu”

Hastalık sürecinde 7-8 kilo civarında önemli bir kilo kaybı yaşadığını söyleyen Fazilet, “Hastalık periyodunda yemek yiyordum lakin hiç bir biçimde doymayıp sindiremiyordum. Önemli bir şikayetim yoktu. Karın bölgemde bir yamukluk vardı. Giydiğim elbiseler üzerimde düzgün durmuyordu. Ortada bir sancım oluyordu. Öbür bir şikayetim yoktu. Fakat önemsemek lazım” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat