Karşıyaka’da Suavi coşkusu

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Karşıyaka’da Suavi coşkusuİZMİR (İGFA) – Vatandaşların da ilgiyle takip ettiği konserde Suat Taşer Sanat Merkezi’nde oturacak yer kalmadı. Öğretmenlerin de katıldığı konserde hem hüzünlü birebir vakitte coşku dolu anlar yaşandı.

Şarkıların, ezgilerin ve kelamların öğretmenler için yükseldiği gecede konuşan Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Öğretmenler Günü’nü de kutladı. Öğretmenliğin fazlaca kutsal ve kıymetli bir meslek olduğunu belirten Lider Tugay, konuşmasında şu tabirlere yer verdi: “Babam öğretmendi ve yaşadığımız süreç içerisinde daima onun okulu, öğrencileri, öğretmen arkadaşları ve oradan oraya gittiğimiz yerler ömrümüzü doldurdu. İki buçuk yıl evvel kaybettik, yeri cennet olsun. Bugün 97 yaşında eski bir öğretmenimizi Nevin Dağlı’yı ziyaret ettim, kendisiyle biraz sohbet ettim. 6 yaşında Atatürk’ü görmüş. Onunla konuşurken de kelam kelamı açtığında bir şeyi anladım; meslekler kesinlikle ki hizmet için yapılıyor fakat öğretmenliğin fazlaca daha ulvi, fazlaca daha takdir edilesi bir tarafı var. İnsanı şekillendiriyor ve geleceğe hazırlıyor.”

“Aydınlığı Yayacaklar”

Karanlıkların öğretmenler yardımıyla eğitim ile aşılacağını vurgulayan Tugay, “Anne, babalar burada en değerli rolü üstleniyor üzere görünüyor ancak hepiniz geçmişte yaşadığınız anıları hatırlarsanız kesinlikle bir öğretmenin yüreğinize, aklınıza dokunduğunu hatırlarsınız. Önümüzdeki yıl Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı. Yüzüncü yıllar vesilesiyle verilen çabayı yine hatırlıyoruz ve diyoruz ki ülkemizin kurtuluşu için uğraş eden bir silahlı ordumuz vardı bizim. Bir de karanlıkla çaba etmek üzere bu ülkede kurulan ve hala o çabayı yöneten bir eğitim ordumuz var. Eğitim ordumuzun epey daha kuvvetli silahları olduğuna inanıyorum. Yayacakları aydınlıkla ülkemizi birçok yüzsenelera taşıyacaklarına inanıyorum. O niçinle bu yolda emek harcayan bütün öğretmenlerimizi kutluyorum, hepsine yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Karşıyaka Özeldir”

Şarkılarıyla gönüllere dokunan, dinleyicileri alıp öbür diyarlara götüren Suavi ise, “Ailesi Karşıyaka’da yaşayan; Karşıyaka’nın havasını koklamış, suyunu içmiş biri olarak burada olduğum için epeyce memnunum. Ben çocukluğunu Karşıyaka’da hayatış bir dostunuzım, kıyıda Durmuş Yaşar Köşkü’nün yanındaki kayanın üzerinden balık tuttuğum Karşıyaka’dan bahsediyorum. Komşuluk, arkadaşlık, dostluk apayrıydı; Karşıyaka’nın kendini farklı tutması, biz 35 buçuğuz demesi biraz da oradan geliyor. Bunu yereli, köklerimizi fazlaca önemsediğim için anlatıyorum. Zira sanatta temel prensip; mahallî yoksa genel yok, genel yoksa da üniversal yoktur” dedi.

“İyi Ki Varsınız”

Öğretmenlerin fazlaca daha güzel şartlarda, fazlaca daha saygın bir ömür sürmesi gerektiğini lisana getiren Suavi, “yaşamımın birinci öğretmeni Hüseyin Kızılırmak bana ilkokulda daima ‘Sende epeyce şey görüyorum aman oğlum, dikkatli ol’ kaygısı. Onu bir defa daha huzurlarınızda hürmetle anıyorum. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin öğretmenlerinin fazlaca özel ve saygın bir yerde hayatlarını sürdürmelerine rağmen benim ülkemde bu saygın meslek kümesinin adeta süründürülüyor olmasını utançla karşılıyorum. Acıya eğilmedim lakin huzurlarınızda samimiyetle eğiliyor tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyorum, güzel ki varsınız ve olmaya da devam edeceksiniz” diyerek konuşmasını noktaladı.

Bu manalı gecenin sonunda Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay ile emekli öğretmen, Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Sevim Kipriksiz Suavi’ye çiçek takdim etti.