Hulusi Akar’dan HDP’nin tezlerine reaksiyon

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Hulusi Akar’dan HDP’nin tezlerine reaksiyonMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bakanlığının 2023 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Vekillerden gelen soruların ulusal birlik ve birliktelik ruhuna uygun düşmediğini kaydeden Akar, “Sorular ve yorumlarda Ahmet Kaya’nın türküsü aklıma geldi, ‘Nereden baksan tutarsız, nereden baksan ahmakça.’ Ya, karşılıkları verilmiş, tartışması yapılmış, konuşulmuş, görüşülmüş; yazılı, kelamlı aleni bahisler var. Bunlar soru ve veya da yorum ve veyahut da yanıtlar atlanarak yeni birtakım yorumlar inşa edilmeye kalkıldı” değerlendirmesinde bulundu.

BAHANE GEREKLİ DEĞİL

Akar, HDP’den gelen ‘Taksim saldırısı, Pençe-Kılıç Hava Harekatı için mazeret edildi’ tenkidine şöyleki karşılık verdi: “TSK’nın, MSB’nin, yurt ortasında, hudut ötesinde, Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ın kuzeyinde terörle uğraş konusunda operasyon yapmak için sahiden hiç bir yapay münasebete muhtaçlığı yok.”

GÖZ YAŞARTICI GAZ KULLANIMI


Bakan Akar, göz yaşartıcı gazla alakalı bir soruya şu karşılığı verdi: “Kimyasal Silahların Önlenmesi Mutabakatı var. Türk Silahlı Kuvvetleri de bunun ortasında ve bunun envanteri denetlenmektedir. Bunu tek tek okuyayım: Göz yaşartıcı mühimmat savaş sistemi olarak kullanılırsa yasak fakat rehine kurtarma operasyonlarında, insan hayatını korumak için ve belirli yerlerde hudutlu olarak polis de kullanır. Batı’da da kullanılıyor, Amerika’da da kullanılıyor.”

Akar, hudut güvenliği konusundaki tenkitlerde kullanılan ‘Hudutlar kevgire döndü’ kelamının hayli tehlikeli olduğunu belirterek, “Gerçekten epey ziyanlı bir söz, bunu kullanmamak lazım” karşılığını verdi.

471 amaç vuruldu 254 terörist etkisiz

  • Bakan Hulusi Akar, bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının akabinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi’ne geçti. birlikteindeki Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever ile hudut çizgisindeki birliklerin kumandanlarıyla görüntü konferans toplantısı gerçekleştiren Akar, alandaki son duruma ait brifing aldı ve talimatlar verdi. Son periyodun en büyük, kapsamlı ve tesirli hava harekatı ile başlayan Pençe-Kılıç Harekatı’nın muvaffakiyetle devam ettiğini belirten Akar, “Harekat, hava ve kara ateş takviye vasıtalarıyla yapılan cezalandırma atışları ile devam ediyor. Harekatta şu ana kadar 471 maksat ateş altına alındı, 254 terörist etkisiz hale getirildi” diye konuştu.
BİZİM HİÇBİR PROBLEMİMİZ YOK

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle uğraştaki her başarılı operasyonunun akabinde olduğu üzere bir daha terör örgütü ile onun yurt içi ve haricindeki destekçilerinin, fitne-fesat odaklarının dezenformasyon yapmaya çalıştığına işaret eden Akar, şunları kaydetti: “İftirayla fitneyle fesatla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle uğraştaki muvaffakiyetini gölgelemeye çalışıyorlar. yine söz ediyorum ki TSK’nın tek gayesi teröristler ve teröristlere ilişkin yapılardır. Bizim rastgele bir etnik, dinî, mezhepsel kümeyle, Kürt, Arap kardeşlerimizle rastgele bir problemimiz yok. Bizim tek maksadımız var o da teröristler. Kim bunlar? PKK/YPG/PYD, DEAŞ kim var ise o. Teröristler için hesap vakti. Türk Silahlı Kuvvetleri ile oyun oynanmayacağını gorecekler. Şehitlerimizin, hayatını kaybeden çocuklarımızın, öğretmenlerimizin, vatandaşlarımızın kanlarının her damlasının hesabını soracağız.” Akar, teröristlerin adalete teslim olmaktan diğer çarelerinin olmadığını kelamlarına ekledi.